fps  چیست؟

Fps مخفف عبارت Frame Per Second و به معنای نرخ فریم بر ثانیه است . اگر فرض کنید یک بازی ویدیویی یا یک ویدیو از بی نهایت عکس یا فریم که در کنار قرار گرفته اند ساخته شده، فریم بر ثانیه به این مفهوم است که در هر ثانیه شما چند فریم مشاهده می‌کنید. یا به عبارت دیگر چند عکس در یک ثانیه از مقابل چشمان شما میگذرد.

مغز انسان تنها توانایی درک حداکثر 13 تصویر در هر ثانیه را دارد. اگر در یک ثانیه بیش از 13 تصویر در مقابل چشم انسان بگذرد، مغز توانایی پردازش تک‌‌ تک تصاویر را ندارد و در نتیجه مغز به صورت یک فیلم آن را درک می‌کند. به عبارت دیگر اگر Fps در یک بازی روی سیستم شما به 13 یا کمتر برسد شما می‌توانید مشاهده کنید تعدادی تصویر از مقابل چشمان شما میگذرد و دیگر احساس روان بودن تصویر را نخواهید داشت. مقدار FPS هرچه بیشتر شود تصویر روان‌تری را مشاهده خواهید کرد. در Fpsهای پایین شما ممکن است پرش تصویر یا کند بودن بازی را احساس کنید.

مراحل افزایش FPS یا نرخ فریم در هر بازی

در اینجا می توانید برای بهبود FPS یا نرخ فریم در هر بازی ، این راهنما را دنبال کنید

۱. درایور کارت گرافیک خود را به روز کنید

 

سخت افزار و درایور بازی در عملکرد بازی بسیار مهم هستند. شما می توانید با به روزرسانی درایور به آخرین نسخه ارائه شده توسط سازنده کارت گرافیک خود ، نرخ FPS را افزایش دهید. کارت گرافیک شما قلب عملکرد بازی شماست اما نمی تواند عملکرد واقعی آن را بدون نصب نرم افزار / درایور در رایانه شخصی شما باز کند.

 

2- دانلود برنامه   Wise Game Booster

این برنامه کاملا سیستم شما رو بهینه سازی میکند

و باعث میشه شما از رم و cpu بالاتری در بازی استفاده کنید

دانلود برنامه Wise Game Booster  با لینک مستیقیم

 

3. برنامه ای که روی پس زمینه اجرا می شود را خاموش کنید

 

برای بهبود نرخ فریم باید برنامه های پس زمینه را خاموش کنید. حتی کروم ، تورنت ، اسکایپ می توانند بر عملکرد تأثیر بگذارند. معمولاً ویندوز فرآیندهای پس زمینه زیادی دارد که بر عملکرد رایانه شما تأثیر می گذارد. بنابراین می توانید با استفاده از مدیر وظیفه ، آن برنامه های ناخواسته را در رایانه شخصی خود ببندید و به services   بروید و برنامه ای را که برای شما ضروری نیست متوقف کنید.

4- تنظیمات بالا بردن FPS در تمامی نسخه های ویندوز:

– بر روی آیکون Computer رو دسکتاپ کامپیوتر خود کلیک راست کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید.

–  گزینه Advanced System Setting را انتخاب کنید و سپس در صفحه باز شده به زبانه Advanced رفته و گزینه setting  را انتخاب کنید.

– در نهایت در صفحه باز شده گزینه Adjust for best performance را انتخاب و ذخیره کنید.

تنظیمات FPS درایو کارت گرافیک ATI و Nvidia:

– در کارت گرافیک های ATI :

  • کنسول ATI Catalyst را باز کرده و از منو View گزینه Advanced View را انتخاب کنید.
  • به گزینه ۳D » AllSeting مراجعه کنید.
  • مقدار Wait For Vertical Refresh را به OFF کاهش دهید.
  • مقدار SMOOTH VISION : Anti-aliasing را از حالت Application Setting در آورده و به پایین ترین مقدار کاهش دهید.
  • بر روی Apply کلیک کرده و سیستم خود را ریستارت کنید.

– در کارت گرافیک های NVIDIA :

  • ابتدا وارد کنترل پنل ( Control Panel ) ویندوز خود شوید سپس روی Nvidia Control Panel کلیک کنید.
  • در پنجره باز شده به قسمت ۳D Settings >Manage 3D settings بروید.
  • مقدار گزینه های Anisotropic filtering , Antialiasing و Vertical sync را به off یا none تغییر دهید.
  • بر روی Apply کلیک کرده و سیستم خود را ریستارت کنید.
۵. اورکلاک

اورکلاک کردن سخت افزار رایانه شما راهی عالی برای تقویت عملکرد بازی شما است. یعنی افزایش تعداد چرخه ساعت در کارت گرافیک یا پردازنده شما. با استفاده از نرم افزار (GPU-Z ، MSI afterburner و CPU-Z) یا ابزار اورکلاک می توانید اورکلاک را در رایانه شخصی خود انجام دهید. فاکتورهای مختلفی وجود دارد که شما باید قبل از اورکلاک کامپیوتر خود به دنبال آن باشید.

نتیجه

برای FPS (نرخ فریم) بهتر  در بازی ها مراحل بالا را امتحان کنید ، اما در حالی که نرخ فریم کارت FPS کارت گرافیک خود را افزایش می دهید ، مراقب باشید ، اگر اشتباهی رخ داد ، هنوز می توانید به تنظیمات اصلی سازنده بازنشانی کنید. هزینه خود را برای عملکرد FPS کم هدر ندهید. تفاوت زیادی در ۲۴fps یا ۳۰fps وجود ندارد ، بنابراین  هوشمندانه ترین روش برای ارتقاء را انتخاب کنید.

سبد خرید

بستن (Esc)
Scroll To Top